نمی توانیم روس ها را به زور به ایران بفرستیم – فروشگاه تندرست

ما نمی توانیم به زور گردشگران را به ایران بفرستیم، چون در #ایران محدودیت هایی وجود دارد که روس ها ترجیح می دهند به جاهای دیگری چون #تایلند بروند
سفارت روسیه در ایران روزانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ روادید برای ایرانی ها صادر می کند، بعضی روزها آن قدر درخواست زیاد است که راننده ها و بسیاری از دیپلمات ها هم به بخش کنسولی کمک می کنند.

ما تعمیر گوشی نمی توانیم به زور گردشگران را به ایران بفرستیم، چون در #ایران محدودیت هایی وجود دارد که روس ها ترجیح می دهند به جاهای دیگری چون #تایلند بروند.

“سفیر روسیه در تهران”

«لوان جاگاریان»، سفیر روسیه در ایران به ایسنا می گوید: بعضی روزها آن قدر درخواست صدور روادید زیاد است که راننده ها و بسیاری از دیپلمات ها را به خرید بلیط هواپیما ماهان بخش کنسولی می فرستند تا به صدور روادید کمک کنند. ما برخی روزها ۸۰۰ تا ۹۰۰ روادید صادر می کنیم که بیشتر گردشگری است و عده ای هم تاجر و دانشجو. علاوه بر تهران، در رشت و اصفهان هم برای مسافران ایرانی روادید صادر می کنیم.

او در پاسخ به این پرسش که در همین شرایط محدود ایران میزبان گردشگرانی از آلمان، اسپانیا، ایتالیا و فرانسه است، فکر نمی کنید با تبلیغ بیش تر و بهتر بتوانیم چهره زیبایی اپل سنتر از ایران ارائه کرده و باتوجه به جاذبه های فراوان تاریخی و فرهنگی ایران بتوان گردشگران روس را جذب کرد؟ به ایسنا می گوید: ما نمی توانیم خیلی اصرار کنیم زیرا در صورتی که اتفاقی بیفتد، باعث دردسر سفارت می شود، چون در این صورت ما مجبوریم مداخله کنیم، اما به هر حال کسی هم جلوی آمدن آنها را نگرفته و مشکلی ایجاد نمی کند. این وظیفه سفارت شما در روسیه است که گردشگران روس را جذب کند. باید شرکت های گردشگری آموزش تعمیرات موبایل ایرانی با حمایت سفارت شما در مسکو فعال شوند.

«جاگاریان» اما درباره ی تلاش های متقابل روسیه برای فرستادن گردشگرانی از کشورش به ایران، بیان می کند: ما نمی توانیم به زور گردشگران را به ایران بفرستیم، ایران کشوری باستانی و تاریخی است، ولی اینجا محدودیت هایی وجود دارد. این محدودیت ها باعث می شود که روس ها، کشورهایی چون تایلند، امارات، اروپای جنوبی و ترکیه را ترجیح دهند. ما این محدودیت تعمیر لپ تاپ ها را درک می کنیم و آن را رعایت کرده و به آن احترام می گذاریم، ولی گردشگران ما ترجیح می دهند به جای دیگری سفر کنند.

او یادآور می شود که جذب گردشگر وظیفه سفارتخانه ها نیست، بلکه وظیفه سازمان های گردشگری دو کشور است. ما موسسات گردشگری داریم و در سفارت هم دفتر “ویزیت راشا “داریم. در سفارت شما هم احتمالا چنین دفتری وجود دارد.

لغو روادید روسیه فقط به گروه های گردشگری ۵ تا ۵۰ نفر بلیط کیش مربوط می شود. قرارداد آن در حاشیه سفر حسن روحانی به روسیه امضا شد و ما الان منتظر اقدام و پاسخ کتبی ایران هستیم.
سفیر روسیه در تهران سپس درباره ی لغو روادید ایران و روسیه که بارها اخبار آن متناقض و یا با برداشت های اشتباه منتشر شده است، توضیح می دهد: من در مصاحبه های بسیار تاکید کردم که حرف های من درست منعکس شود. ما در حال حاضر فقط در مورد لغو روادید برای گردشگران صحبت می کنیم. لغو روادید آموزش تعمیرات موبایل رایگان برای گروه های گردشگر است که از ۵ تا ۵۰ نفر باشند.

«جاگاریان» افزود: این قرارداد لغو روادید گردشگری در حاشیه سفر آقای روحانی به مسکو امضا شد. وزارت امور خارجه روسیه ۱۲ آوریل رسما اعلام کرد که روسیه تمام اقدامات داخلی را انجام داده و منتظر اقدامات ایران و پاسخ کتبی آن ها است، بنا بر این لغو روادید محلی هنوز مطرح نیست، ولی در عین حال ما دریافت روادید برای تجار و دانشجویان را بی اندازه تعمیرات 118 آسان کردیم و شاهد افزایش سفرهای آن ها به روسیه نیز هستیم.

ایران و روسیه بیشتر از دو سال است توافق رسمی کرده اند تا با تسهیل شرایط، راه سفر را برای اتباع شان باز کنند. روس ها بعد از گسست روابط با ترکیه و تحریم این کشور، دنبال مقاصد جدیدتر بودند، همان موقع با پیش قدم شدن آژانس فدرال گردشگری روسیه توافق هایی با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران شد و بلافاصله هم دفتر اطلاع تیک بان رسانی گردشگری روسیه در محل سفارتخانه ی این کشور در تهران راه اندازی شد و پشت هم وعده ی لغو ویزا دادند. برنده ی بازی تا این مرحله روس ها بودند که به عنوان مقصدی ارزان در اروپا و آسیا، جای ترکیه را برای ایرانی ها پر کردند و خودشان ترجیح دادند به بلغارستان و گرجستان بروند.

او اضافه می کند: سال گذشته بیش از ۶۳ هزار ایرانی از روسیه بازدید کردند. همه کشورها از حضور گردشگران خارجی استقبال تعمیرات موبایل,آموزش تعمیرات موبایل, تعمیرات لپ تاپ می کنند. در روسیه هم نسبت به حضور ایرانی ها و چینی ها رویکرد مثبتی وجود دارد و به عنوان سفیر روسیه در ایران می گویم هر چقدر ایرانی بیش تری به روسیه سفر کند، بهتر است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *